Hipoteczny kredyt

Kilka informacji dotyczących kredytu hipotecznego.

Przede wszystkim określmy cele, dla których sięgamy po ten typ kredytu. Cele są różne – zależą przecież od indywidualnych potrzeb danego kredytobiorcy. Wymienię kilka przykładowych celi: budowa domu, zakup mieszkania/domu, rozbudowa nieruchomości, remont lokalu mieszkalnego, zakup działki przeznaczonej pod budownictwo, spłata kredytu mieszkaniowego zaciągniętego w innym banku, spłata kredytu konsumpcyjnego oraz gospodarczego zaciągniętego przez osoby fizyczne, i tym podobne.

Czym tak naprawdę jest więc kredyt hipoteczny? To najprościej mówiąc długoterminowy kredyt bankowy, którego zabezpieczeniem jest hipoteka, a zaciągnięty jest we wszelkakich celach związanych z nieruchomościami.

Kredyty hipoteczne dzieli się ze względu właśnie na cele, na:

  1. a)    Kredyt hipoteczny – pieniądze przekazywane są tu na zakup domu, mieszkania lub innej nieruchomości. Na czym to polega? Otóż bank w całości przelewa kwotę kredytu na rachunek sprzedającego na podstawie umowy kupno-sprzedaż.
    b)    Kredyt budowlano-hipoteczny– pieniądze przeznaczone są tu na budowę domu. Na czym to polega? Otóż kredyt ten uruchamiany jest w całości lub transzach (przy uruchomieniu w transzach odsetki naliczane są od wykorzystanej kwoty).
    c)    Pożyczka hipoteczna– pieniądze są tu przekazywane na dowolny cel (niekoniecznie powiązany z nieruchomościami).

Kredyty hipoteczne dzieli się również ze względu na walutę:

  1. a)    Kredyty w walucie krajowej
    b)    Kredyty walutowe (1. typowy walutowy– kredytu udziela się w walucie krajowej, ale w dniu podpisywania umowy jego wartość przeliczana jest na obcą walutę. Spłaca się go w walucie krajowej, ale po przeliczeniu danej kwoty według kursu waluty w danym dniu., 2. denominowany– na umowie widnieje konkretna kwota w walucie krajowej. Kwotę tę dzieli się na transze i w tej postaci przelicza się na obcą walutę.)

Jakie są koszty kredytu hipotecznego? Po pierwsze jest to prowizja dla banku. Po drugie jest to ustanowienie hipoteki, za pomocą wpisu do księgi wieczystej, którą prowadzi sąd. Kolejnymi kosztami, jakie ponosi kredytobiorca są koszty notarialne, ubezpieczanie dla banku od zdarzeń losowych z cesją praw z polisy, a także ubezpieczenie na życie z cesją na rzecz banku.

Przed podpisaniem umowy kredytowej warto zastanowić się, czy jesteśmy w stanie spłacić dany kredyt, ponieważ w przypadku negatywnej odpowiedzi, możemy stracić dorobek całego naszego życia.

Ten wpis został opublikowany w kategorii pożyczki pozabankowe. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *