Kredyty inwestycyjny

Czym jest kredyt inwestycyjny, dla kogo jest przeznaczony i jak wygląda jego spłata.

Kredyt inwestycyjny to kredyt, którego udzielają banki na sfinansowanie kredytowanych przez kredytobiorcę przedsięwzięć, powiększających wartość jego majątku trwałego.

Istnieją trzy rodzaje tego typu kredytu:

1)    kredyt na zakup lub budowę obiektów rolnych i przemysłowych
2)    kredyt na restrukturyzację – pokrycie kosztów przebudowy firmy (jej struktury gospodarczej)
3)    kredyt na wyposażenie – zakup lub modernizacja sprzętu, nabywanie lub budowa majątku trwałego

Cel kredytu inwestycyjnego musi być dokładnie określony w umowie zawartej między bankiem a kredytobiorcą. Istnieje kilka typów przeznaczenia kredytu inwestycyjnego: a) materialny (zakup ziemi, budynków, maszyn, środków transportowych, modernizacja obiektów, i tym podobne), b) niematerialny (zakup koncesji, licencji, patentów, i tym podobne), c) finansowy (między innymi zakup papierów wartościowych).

Kredyt inwestycyjny jest udzielany albo w formie linii kredytowej (bez określonych w umowie terminów spłat i wielkości wykorzystywanych transz), bądź na sfinansowanie jednej, określonej transakcji (może być wypłacany jednorazowo lub w transzach). Warunkiem uzyskania tego typu kredytu jest udokumentowanie efektywności ekonomicznej, słuszności inwestycji, przewidywanych zysków, i tym podobnych kalkulacji.

Często banki traktują kredyt inwestycyjny jedynie jako uzupełnienie własnych środków kredytobiorcy, wymagając przez to sfinansowania przez niego przymajniej 20% wartości inwestycji. Ten kredyt zaciągnąć można na okres od 8 do 10 lat. UWAGA! Jeśli posiadasz rachunek w banku, w którym chcesz zaciągnąć tego rodzaju pożyczkę, możesz go otrzymać nawet na 25 lat!

Oprocentowanie. Istnieją dwie formy oprocentowania do wyboru: stałe i zmienne. Zmienne opiera się na stawce w zależności od waluty kredytu (np. WIBOR) lub na stopie bazowej w danym banku (czasem powiększonej o ustaloną przez bank marżę).
Jak wygląda spłata rat tego kredytu? Otóż może być ona dokonywana albo co miesiąc albo co kwartał. Kredyty krótkoterminowe natomiast spłacane powinny być jednorazowo.

Ten wpis został opublikowany w kategorii pożyczki pozabankowe. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *