Pożyczka kupiecka

Czym dokładnie jest kredyt kupiecki.

Kredyt kupiecki umożliwia prowadzenie działalności handlowej w przypadku, gdy potencjalni nabywcy nie posiadają wystarczających środków finansowych, aby dany towar zakupić w momencie oferowania go do sprzedaży, a równocześnie sprzedawcy nie mają nabywców, którzy byliby w stanie natychmiast ów towar zakupić. Kredyt kupiecki (inaczej zwany towarowym lub handlowym) jest więc przydatny wtedy, gdy normalna transakcja sprzedaż-kupno jest niemożliwa ze względu na odroczenie terminu spłaty. To takie postawienie towaru, będącego przedmiotem wymiany, do dyspozycji.

Kredyt kupiecki szczególnie opłacalny jest dla małych firm. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że prowadząc niewielką firmę dysponujesz niewielkimi nakładami finansowymi, a przez to trudniej jest ci udowodnić swoją wiarygodność kredytową, w przypadku ubiegania się o pozyskanie kredytu dla firm w banku. Z powody tych utrudnień twoje przedsiębiorstwo wykorzystuje tylko fundusze krótkoterminowe lub własne wobec swoich wierzycieli. Firmie nie opłaca się zwlekać z płatnościami, bowiem oprocentowanie może ją zupełnie zniszczyć. Partner biznesowy jednak powinien akceptować nawet znaczne opóźnienie zapłaty, nie powinien on też naliczać karnych odsetek, bo nie chce utracić on odbiorców. W tym momencie dostawca godzi się na poniesienie pewnych strat, ale liczy na kolejne zamówienia ze strony danego odbiorcy, a co za tym idzie liczy na większe dochody w przyszłości.

Kredytu kupieckiego banki udzielają zarówno dostawcom jak i odbiorcom bez większych różnic. Jeśli zdecydujesz się na tego typu kredyt nie musisz bać się, że formalności w postaci dostarczenia wielu dokumentów zbyt mocno cię pochłoną. Twoja pozycja finansowa jest głównie zależna od twojej wiarygodności i wcześniejszych sposobów wywiązywania się ze zobowiązań.

Jakie bank ma zabezpieczanie spłaty przez ciebie kredytu? Dostawca zawsze chce się chociaż częściowo zabezpieczyć przed ryzykiem powstawania zaległości finansowych, więc może naliczać odbiorcy na przykład karne odsetki, albo zażądać na przykład weksla, poręczenia lub zastawu. Formą zabezpieczenia jest też umieszczanie w umowie dostawy lub sprzedaży odpowiednich klauzul zabezpieczających prawa kredytodawcy. Forma zabezpieczenia zależy od posiadanej przez sprzedającego miejsca na rynku.

Ten wpis został opublikowany w kategorii pożyczki pozabankowe. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *