Raty malejące i stałe – kalkulator

Zaciągając kredyt w banku musimy liczyć się z jego spłatą. Żadna z instytucji finansowych nie działa przecież charytatywnie. Każdy kredyt jest obciążony kosztami zwanymi odsetkami. Jest to kwota jaką musimy zapłacić bankowi za możliwość korzystania z udostępnionych nam środków.

Oczywiście każdy chciałby, aby ich kwota była jak najmniejsza, jednak sprawa ta nie zależy już od nas. Pracownicy banku za pomocą matematycznych wzorów na odsetki liczą ich wysokość na podstawie zebranych wcześniej danych makroekonomicznych. Spłacając odsetki od kredytu oraz jego raty możemy spotkać się z dwoma możliwościami. System spłaty oparty może być na ratach stałych lub ratach malejących.

Jeśli zdecydujemy się na raty stałe kwota kredytu do spłacenia w całym okresie jest jednakowa. Natomiast w przypadku rat malejących pierwsza z nich jest zawsze największa, natomiast z upływem czasu kwoty te maleją. W przypadku rat malejących niższe płatności wynikają z niższych odsetek pozostających do spłaty. Część kapitałowa pozostaje niezmienna w całym okresie spłaty.

Ratę kapitałową obliczamy dzieląc wartość całego kredytu przez liczbę okresów spłaty kredytu. Odsetki są naliczane od kapitału pomniejszonego o już dokonane spłaty rat kapitałowych. Kiedy spłacamy kredyt według rat stałych musimy zapoznać się z pojęciem annuity czyli stałej płatności kapitałowej.

Podsumowując oba przykłady pokazują dwa odmnienne podejścia do kalkulacji raty. Oba dają też inny wynik, którym jest całkowita suma kredytu. Kiedy spłacamy kredyt ratami malejącymi początkowe kwoty są wyższe niż w przypadku rat stałych, ale całkowita suma spłaconych odsetek jest zawsze niższa, dzięki czemu kredytobiorca ma wrażenie oszczędności. Problemem może być natomiast początkowe obciążenie dużo wyższymi ratami.

Chcesz sprawdzić nasze słowa w praktyce? Nie ma problemu. Wystarczy, że znajdziesz na stronach internetowych odpowiedni kalkulator kredytowy. Dzięki niemu zyskasz porównanie przypuszczalnej kwoty swojego kredytu, które z pewnością okaże się bardzo pomocne przy podejmowaniu odpowiedniej decyzji.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Pożyczki prywatne pod weksel. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

5 odpowiedzi na „Raty malejące i stałe – kalkulator

 1. jerzy pisze:

  Witam interesuje mnie pozyczka 50 tys na 10 lat nie posiadam zabezpieczenia razem z mezem osiagamy dochody

 2. jozef pisze:

  witam potrzebuje pozyczki w kwocie 7000 tysiecy czy jest mozliwosc

 3. Przemek pisze:

  Jestem zainteresowany pożyczką w kwocie 10000zł na kres 18 miesięcy. Posiadam dochód z tytułu umowy o pracę na czas nieokreślony w kwocie 3000zł netto. Posiadam opóźnienie w spłacie pożyczki chwilówki na kwotę 2500zł i jej wpis w bik do 42dni. Proszę o szybką informację czy mógłbym otrzymać pożyczkę i kiedy bardzo zależy mi na czasie. Proszę o informację najlepiej mailową lewy22@o2.pl

 4. Kasia pisze:

  Dzień dobry, interesuje ,mnie kwota do 50 tyś . na spłatę zaległosci tym samym wyjścia na prostą.

 5. Monika pisze:

  Witam potrzebuję pożyczki prywatnej w wysokości 40000 zł na 10 lat z ratami 400-450zł.Nie posiadam żadnej ruchomości i nieruchomości. Bez wpłat zabezpieczenia przed udzieleniem pożyczki.Posiadam stały dochód.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *