Rodzina na swoim

Rodzina na swoim jest to program rządowy, który został wprowadzony w styczniu 2007 roku. Program ma na celu wspieranie polskim rodzin w nabyciu mieszkania. Pomoc taka obejmuje dofinansowanie do odsetek kredytu mieszkaniowego. Jest to najczęściej spotykany rodzaj kredytu preferencyjnego, czyli kredytu z dopłatami rządowymi. Zgodnie z ustawą o finansowym wsparciu rodziny rząd dopłaca 50% wartości do odsetek.

Ustawa o której wspomniano ogranicza wielkość powierzchni kredytowanego mieszkania. Przewiduje się, że mieszkanie aby uzyskać dodatek finansowy do oprocentowania kredytu mieszkanie nie może być większe niż 75 metrów kwadratowych, a w przypadku domu jego wielkość nie może przekroczyć 140 metrów kwadratowych. 2 stycznia 2009 roku wprowadzona została nowelizacja do ustawy, która ma ułatwić pozyskiwanie kredytu i zakup lokum.

Kredytów udzielają banki spółdzielcze oraz PKO BP. Obecnie trwają rozmowy z wieloma bankami, które jeszcze nie podpisały umowy z rządem. O kredyt preferencyjny mogą ubiegać się małżeństwa oraz osoby samotnie wychowujące dzieci. Dopłata do odsetek kredytowych przyznawana jest na 8 lat, warto więc zauważyć, że po upływie tego okresu kredyt będzie droższy.

Program rodzina na swoim jest korzyścią przede wszystkim dla osób, które planują kupić mieszkanie. Okazuje się, że popularność kredytów preferencyjnych znacznie wzrosła w ostatnim czasie i przewiduje się, że pożyczki preferencyjne staną się hitem roku 2009. Kto jeszcze skorzysta na tym programie? Deweloperzy, ponieważ nie ulega wątpliwości, że wraz ze wzrostem zadłużania się w bankach idzie w górę sprzedaż mieszkań i domów. Przewiduje się także, że ceny mieszkań nieco zmaleją, deweloperzy chcąc skorzystać z intensywnej sprzedaży mieszkań muszą dostosować ceny domów i mieszkać do wymogów kredytów urzędowych.

Ten wpis został opublikowany w kategorii pożyczki pozabankowe. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *