Wzór na odsetki od kredytu

Każdy kto myśli o zaciągnięciu kredytu musi liczyć się z tym, że żaden bank nie udzieli mu go za darmo. Wiadomo, że kredyt, tak jak każde inne dobro, kosztuje. Nawet kredyt studencki, który w pewnej części finansuje skarb państwa musimy w większości spłacić. Kwota ta, która dla nas jest kosztem ponoszonym z racji udzielenia nam kredytu, a dla banku przychodem z powodu ponoszonego ryzyka nazywa się odsetkami.
Jak wiadomo banki udzielając kredytów  kierują się swoją procedurą stosując do jej wyliczenia skomplikowane wskaźniki ekonomiczne wymagające znajomości matematyki finansowej. Opierają się one na wcześniej zebranych wiadomościach makroekonomicznych. Więc wielkość naliczonych nam odsetek oraz innych opłat pobieranych przez bank nie zależy od nas i naszych wiadomości z dziedziny bankowości. Oczywiście bank przygotuje dla nas symulację pożyczki oraz szczegółowy harmonogram jej spłaty.

Nie trzeba jednak czekać aż do czasu odwiedzenia banku. Każdy, kto choć trochę interesuje się tym co czeka go w przyszłości, a co związane jest z zaciąganym kredytem, może stosując mniej skomplikowane wzory sam wyliczyć kwotę swego zadłużenia. Oczywiście nie będzie ona tak dokładna jak ta obliczona przez bank, ponieważ bez podstawowej znajomości finansów i warunków naszej gospodarki będzie opatrzona dużym błędem. Zawsze jednak da nam obraz kosztów jakie czekają nas w przyszłości jeśli zdecydujemy się wziąć kredyt.

Podstawowy wzór przedstawia się następująco:
Ri=(K/N) x (1+ (N-i +1) x r
gdzie :
Ri – kolejna rata
K – zaciągnięty kapitał
N – liczba rat
r – miesięczne oprocentowanie czyli RRSO/12

Oczywiście kwota odsetek, a co za tym idzie kwota całości naszego przyszłego zadłużenia uzależniona będzie od tego czy kredyt spłacać będziemy ratami stałymi czy też malejącymi. W zależności od tego nie tylko ostateczna kwota zobowiązania może być znacząco różna, ale również inne będzie rozłożenie poszczególnych rat w czasie. Raty stałe wylicza się w ten sposób, że znając stałą zadeklarowaną ratę i pozostały do spłaty kapitał oblicza się narosłe odsetki od kapitału do spłaty, a następnie odejmuje wyliczone odsetki od ustalonej kwoty i na jej podstawie oblicza się tak zwaną część kapitałową.
Trudniej jest policzyć raty malejące, ponieważ każdą z nich trzeba traktować indywidualnie. Wysokość kolejnej raty obliczany jest przez dodanie stałej części kapitałowej i narosłych już odsetek od pozostałego do spłaty kapitału. W takiej sytuacji najwygodniej skorzystać z arkusza kalkulacyjnego.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Pożyczki prywatne pod weksel. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *