Kredyt obrotowy

Kredyt obrotowy – na czym polega, dla kogo jest przeznaczony, jak wygląda spłata.

Po pierwsze kredyt obrotowy jest to kredyt bankowy, dzięki któremu będziesz mógł sfinansować bieżącą działalność swojego przedsiębiorstwa. Uzyskasz więc w ten sposób pieniądze, na przykład na zakup nowego wyposażenia dla firmy, na zakup towaru, czy też na spłatę konkretnych zobowiązań lub usług. Kredytu obrotowego bank udziela zwykle jednorazowo lub w transzach. Ale istnieje również inne rozwiązanie, jeśli w banku, w którym zamierzasz zaciągnąć pożyczkę posiadasz bieżący rachunek, jest szansa, że kredyt obrotowy możesz uzyskać w postaci otwartej linii kredytowej. Taka sytuacja ma miejsce głównie wtedy, kiedy pieniądze, które otrzymasz od banku, zamierzasz przeznaczyć na finansowanie powtarzalnych dostaw towarów lub usług.

Kredyt obrotowy udzielany jest po to, by dany kredytobiorca mógł sfinansować działalność eksploatacyjną firmy. Tego rodzaju pożyczki utożsamiane są z kredytami krótkoterminowymi (okres spłaty nie przekracza roku), istnieje jednak możliwość uzyskania tego typu kredytu na okres dłuższy, na przykład kredyty na zapasy sezonowe.

To, ile dostaniesz pieniędzy, zależy przede wszystkim od sytuacji ekonomiczno-finansowej twojej firmy. Nie jest to jednak jedyne kryterium, którym kieruje się bank, przed udzieleniem kredytu obrotowego, ważna jest bowiem również wysokość częstotliwości obrotów na rachunku, a także kwota kredytu może zależeć od wartości zrealizowanej przez firmę sprzedaży, na przykład 20% wartości sprzedaży.

Teraz kilka krótkich informacji o tym jak spłacać kredyt obrotowy. Otóż banki umożliwiają spłatę tego typu kredytu jednorazowo bądź w ratach. Odsetki natomiast powinny być spłacane co miesiąc.

Za kredyt jednak trzeba zapłacić. W dniu złożenia wniosku o udzielenie kredytu będziesz musiał zapłacić prowizję od rozpatrzenia twojego wniosku. Kiedy uda ci się uzyskać kredyt obrotowy, bank pobierze kolejną prowizję, tyle że pomniejszoną o kwotę, którą zapłaciłeś wcześniej (podczas składania wniosku). Kolejne prowizje to: 1) prowizja za zwiększenie kwoty kredytu w trakcie trwania umowy, 2) prowizja od zmiany warunków umowy, 3) prowizja za prolongatę terminu, i tym podobne.

No i wreszcie informacje o oprocentowaniu kredytów obrotowych. Oprocentowanie tego typu kredytów waha się od kilku do kilkunastu procent (oprocentowanie zmienne w większości przypadków oparte jest na stawce WIBOR lub stopie bazowej banku, do której bank dodaje ustaloną przez siebie marżę).

Ten wpis został opublikowany w kategorii pożyczki pozabankowe. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *